Dnes už jsou duálním fotoaparátem osazeny i ty nejlevnější telefony. Pokud vám ale záleží na kvalitě vašich fotek, je dobré si před koupí zjistit, k čemu fotoaparáty slouží. Tady jsou ty nejpoužívanější varianty, které dnes na trhu naleznete.
Teleobjektiv a zoom
Asi to zná každý z nás, chcete na mobil vyfotit něco, co je trochu v dálce. Není nic jednoduššího, než udělat kouzelné gesto pro přiblížení a vyfotit. Jenže když se potom na výslednou fotku podíváte, zjistíte, že oproti ostatním fotkám není tak dobrá. Čím to ale je? Inu většina mobilních telefonů používá pouze digitální – elektronický zoom. To znamená, že fotku v podstatě jen ořízne. Prvním úspěšným mobilem na trhu, který vyřešil tento problém byl iPhone 7 plus uveden roku 2016. Ten k základnímu fotoaparátu přidal ještě druhý 12 Mpx právě s dvojnásobným optickým zoomem, který nekazí kvalitu výsledné fotografie.
Širokoúhlý záběr
Fotíte spíše než daleké objekty větší skupinky lidí nebo třeba krajinu? V tom případě je mobil s širokoúhlým fotoaparátem přímo pro vás. Ten vaší fotce přidá takzvaný efekt rybího oka. Jde o podobný efekt, který můžeme znát třeba z akčních kamer. Jinými slovy se toho na fotku bude vejít daleko víc.
Režim portrétu
Pokud fotíte portrét nebo nějaký jiný objekt na klasický fotoaparát, většinou se vám podaří docílit rozostřeného pozadí. Je to dáno nastavením clony objektivu. Toto je ale vlastnost, kterou miniaturní mobilní snímače nemají. Ať se snažíte, jak chcete, většinou není možné tohoto efektu docílit. Tady přichází na řadu takzvaný post-processing, tedy softwarové doladění fotografie. Právě ten si bere údaje o pozici objektu z druhého fotoaparátu, který ho snímá lehce z jiného úhlu. Vytvoří efekt rozmazaného pozadí, kterého chceme docílit. Jediné úskalí této technologie je, že post-processing není stoprocentní a občas může nechat část pozadí ostrou, nebo rozmazat něco, co by nemělo být. Takže nefalšovaného rozmazaného pozadí je na mobilu vcelku obtížné dosáhnout. Obzvláště u vlasů bývá často problém. Každopádně se ale jedná o vskutku zajímavou funkci.
Černobílý senzor
Možná si říkáte, k čemu může být na mobilu černobílý foťák? Kupodivu vůbec neslouží k focení černobílých fotek, jak se může z prvu zdát. U klasického barevného snímače totiž dochází k malým ztrátám dat, obzvláště u detailů. O ty se postará černobílý fotoaparát s vyšším rozlišením. V praxi tedy mobil vyfotí dvě fotky, které následně spojí do jedné. Výsledná fotografie je tedy ostřejší a má více detailů. Další výhodou jsou, díky vyšší citlivosti černobílého snímače na světlo i lepší fotky v noci.