Chcete bydlet ve vlastním a žít bez toho, abyste někomu museli platit nájem? O koupi vlastního bytu či domu sní mnoho z nás. K tomu ovšem potřebujete nejen vhodnou nemovitost, ale také spoustu peněz. Kde k nim přijít? Pochopitelně v bance. Podívejme se na to, co byste před sepsáním žádosti o hypotéku měli znát a s čím počítat.
Co je předhypoteční úvěr?
V https://www.penize.cz/dan-z-prijmu/319130-pausalni-dan-zbavi-vas-danoveho-priznani-kontrol-z-bernaku-i-eet případě, že máte v plánu odkoupit nemovitost od obce nebo družstva, měli byste ho znát. Úvěr před hypotékou nabízí i Hypotéky bez registru a rozhodně byste o nich měli vědět. Ne každý objekt je v osobním vlastnictví ve chvíli, kdy jde do prodeje, takže byste si na to měli dávat pozor.
Pojem LVT
Zkratka LVT označuje v procentech poměr hodnoty nemovitosti s částkou poskytnutou prostřednictvím úvěru. Sto procent nikomu žádná společnost neposkytne. V současnosti to v Čechách není možné. Ve většině případů se pohybuje až do 85 %. Čím vyšší hodnotu si vypůjčíte, tím vyšší úrok musíte očekávat. Proto je dobré mít co nejvíc našetřeno.
Vyčkejte a pár let šetřete
Máte úspory? Skvěle. Nemáte? Nespěchejte s koupí a místo toho si pár let dávejte každý měsíc peníze na stranu. Když zvládnete ušetřit 5 000 Kč měsíčně, za rok to bude 60 000 Kč, za dva roky 120 000 Kč. To už bude znát, když bude samotná nemovitost stát např. 1,5 milionu korun. Na samotném úvěru tak hodně ušetříte.
Jak jste staří?
Věk hraje u žádosti také velký význam, a to v závislosti na tom, o kolik peněz žádáte. Horní hranicí je totiž 70 let. Čím jste mladší, tím je to lepší. Splátky se vám totiž mohou rozpočítat na mnohem delší dobu (až do hranice 70 let) a díky tomu budou na měsíc mnohem nižší.
Na odhad si počkejte
Nechat si vytvořit odhad ceny předem jsou vyhozené peníze. Banky mají většinou vlastní odhadce a spoléhají se na ně. Nějaký známý, který vám napíše nižší cenu než je skutečná, to vám neprojde. S tím souvisí i to, že kupní a odhadní cena nemusí být stejná. Nicméně úvěr se vždy počítá z odhadu.