Uměli bychom žít bez elektřiny?


Dokud bydlel pračlověk v jeskyni, mohlo se mu stát jedině, že mu do ní zatekla velká voda při povodni. Ohniště v jeskyni možná bylo nebo bylo před jeskyní, ale aby jeskyně vyhořela, to asi nebylo možné, když tak moc hořlavých věcí nebylo. To v dnešních bytech je možných nebezpečí mnohem více. Začít můžeme u elektřiny. Dnes už snad žádný byt není bez přívodu elektrické energie. Veškeré spotřebiče fungují na elektrický proud a jak všichni víme, s elektřinou není radno si zahrávat. Každá elektrická zásuvka je potencionální nebezpečí, a to hlavně pro naše zvídavé děti, které rády strkají prstíčky kam nemají.

stožár

Proto existují chytré krytky zásuvek, pokud v zásuvce nemáme zastrčenou šňůru od nějakého spotřebiče nebo lampy. Občas se může dokonce stát, že zásuvka začne probíjet a doutnat. Aby se vám to nestalo ve chvíli, když budete mimo domov, např. na dovolené, měli byste si nechat občas doma udělat elektro revize Praha. Problém s elektrikou bývá také u rychlovarných konvic. Pokud jdeme z domu na delší dobu, neměli bychom je nikdy nechávat na elektrické podložce, která je pod proudem. I obyčejná nabíječka na mobil ponechaná v zásuvce může způsobit požár. Pokud dojde k hromadnému výpadku dodávky do celého města, nazýváme to blackout.

elektřina

Malé blackouty známe, když někde poblíž našeho domu uhodí blesk anebo se opravuje rozvodná síť. I pár hodin bez elektrické energie může nadělat menší škody, jako jen rozmražená lednička nebo vypnuté filtry a vzduchování u akvarijních rybiček. Jak bychom se zachovali, kdybychom měli být bez elektrické energie třeba měsíc, to si z nás málokdo dokáže představit. Elektřinu potřebujeme a naštěstí jsou tu způsoby, které jsou ekologické a nevyčerpatelné, jak si elektřinu vyrobit. Vodní, větrné nebo sluneční elektrárny nevyrábí dostatek elektřiny, abychom mohli vypnout ty zbývající, ale ani jaderné elektrárny nevyčerpají všechno jaderné palivo, které se na Zemi nachází.