Klasická lineární zářivková trubice je dosud nejčastěji využívaným svítidlem především ve školách, v dílenských a výrobních provozech, ve skladových halách, dokonce i v některých domácnostech. Stále jsou cenově nejdostupnějším typem osvětlovací techniky, zvlášť v dnešní době, kdy byly z trhu definitivně staženy vláknové žárovky. Lineárním zářivkám navíc dnes nahrává i technologická inovace v elektronických předřadnících a v nových luminoforech – a tím pádem v lepším podání barev světelného spektra.
Technický vývoj jde však stále kupředu mílovými kroky a světelné diody se rozšířily do takové míry, že jsou na trhu dostupné i LED zářivky 120 cm. První prototypy měly problematické vlastnosti, vyžadovaly nestandardní zásah do konstrukce svítidla a navíc jejich světelný tok nebyl stabilní. Dnes to ovšem již neplatí.
Náhrada rtuťových trubic za diodová světla
V současné době lze zakoupit docela běžně LED diodová světla s paticemi G5, které nahrazují zářivky T5, nebo s paticemi G13 pro náhradu zářivek T12 a T8. Některé z nich lze využít i ve svítidlech s klasickým předřadníkem (elektromagnetickým), nebo s elektronickým předřadníkem (vysokofrekvenčním). Co se týče vzhledu, vyrábí se diodová světla zatavená v difuzním matném plastu, nebo v průhledném krytu, případně jde o směrová světla.
Na trh se dodávají trubice o velkém rozsahu příkonu a v různých světelných tocích. Nejčastěji využívaná zářivková trubice délky 120 cm, která má příkon 36 W a světelný tok 3300 lumen, může být efektivně nahrazena diodovou zářivkou o příkonu 16 – 20 Wattů a její světelný tok je 1600 – 2000 lumen.
Proč může nahradit diodová trubice rtuťovou i za nižšího světelného toku? Je to způsobeno směrováním světelných diod, které, zjednodušeně řečeno, svítí více pod sebe a méně do stran. Světlo tedy není rozptýleno, ale je vedeno požadovaným směrem na plochu osvitu. V současné době je úhel vyzařování téměř 160 stupňů a navíc lze instalovat pro větší světelný tok matné trubice se zvýšeným efektem difuzního osvitu.